Hyvinvointialueilla työntekijöille tarjotaan erilaisia etuja, jotka edistävät työhyvinvointia ja palautumista. Kysyimme jäseniltä, mitkä edut he kokevat tärkeiksi.


”LIIKUNTA- JA KULTTUURIEDUN suuruus on 300 euroa, ja se on mielestäni aika hyvä summa. Olen käyttänyt etua keikka- ja elokuvalippujen ostamiseen sekä liikuntapalveluihin. Omalla kohdallani etu on madaltanut kulttuuritapahtumiin osallistumisen kynnystä.

Saamme tyhy-rahaa 30 euroa työntekijää kohden. Sovimme työvuoron kesken kohteen, johon tuen yhdessä käytämme. Tänä vuonna tarkoitus on tutustua ampumaharrastukseen paikallisen ampumaseuran ohjauksessa.

Monet työntekijät ovat hankkineet uuden hyvän pyörän polkupyöräedun turvin. Itse tilasin fatbiken, jolla työmatka sujuu vaivattomasti ympäri vuoden. Pyöräetu on lisännyt myös henkilöstön arkiliikuntaa, mikä on erittäin hyvä juttu vuosittaisen kuntotestin kannalta.

Hyvinvointialue leikkaa menoja, mutta toivottavasti säästöt eivät ulotu henkilöstöetuihin. Edut ovat tärkeitä hyvinvoinnin kannalta, ja ovat ne myös vetovoimatekijöitä. Pienetkin edut, kuten työpaikan tarjoamat kahvit, teet ja kaakaot, ovat vuositasolla merkittäviä juttuja.”

Riku Iivanainen
palomies
Etelä-Savon pelastuslaitos



”HYÖDYNSIN TYÖSUHDEPOLKUPYÖRÄETUA ja hankin sähköavusteisen maastopyörän. Pelastuslaitoksella tämä etu otettiin käyttöön jo vuonna 2022, ennen hyvinvointialueelle siirtymistä. Pyörät ovat kalliita, enkä olisi ilman etua todennäköisesti hankkinut näin arvokasta pyörää.

Meillä on käytössä 150 euron liikunta- ja kulttuurietu. Olen käyttänyt sitä muun muassa uimahallin lippuihin, ja viime talvena sain kuitattua osan hiihtokeskuksen kausikortista.

Pyrin hyödyntämään etua joka vuosi. Vuosittainen summa voisi olla suurempikin. Tämä etu on hyödyllinen myös siksi, että se motivoi ihmisiä liikkeelle ja palveluiden pariin, joihin he eivät ehkä muuten käyttäisi omaa rahaansa.

Hyvinvointialueella on lomaosakkeita muutamassa hiihtokeskuksessa, mutta itse en ole käyttänyt tätä etua. Käsittääkseni lomaviikot ovat hyvin kysyttyjä.

Työssä jaksamista tukevat edut ovat tärkeitä, oli kyse sitten liikunnasta tai mielen hyvinvoinnista. Meillä moni on hyödyntänyt polkupyöräetua ja kertonut, että arjessa liikkuminen on lisääntynyt.”

Joona Karasti
vs. paloesimies
Lapin pelastuslaitos



”MEILLÄ ON mahdollisuus lounasetuun, työmatkaetuun sekä liikunta- ja kulttuurietuun, jonka suuruus on 200 euroa vuodessa. Työnantaja tukee myös kaupunkipyörien käyttöä kesäisin.

Oma etujen käyttöni painottuu liikuntaharrastuksiin. Olen maksanut liikuntaedulla padel-vuoroja sekä hyödyntänyt edullisia uimahallilippuja.

Kaupungin työntekijät voivat liittyä henkilöstökassaan, jossa voi avata tilin, tehdä määräaikaistalletuksia sekä saada luottoa ja asuntolainan. Itse otin aikoinaan asuntolainani henkilöstökassan kautta. Lainaehdot olivat kilpailukykyiset, vaikka eivät välttämättä markkinoiden edullisimmat. Kassan etuja ovat helppokäyttöisyys ja se, ettei ylimääräisiä kuluja peritä. Käytän kassaa edelleen säästämiseen.

Jos etuja kehitettään, mallia voisi ottaa omavastuukäytännöstä, jota joillakin työpaikoilla jo sovelletaan. Siinä työnantaja tarjoaa ensin esimerkiksi 200 euron tuen. Sen jälkeen työntekijä voi lisätä saldoa sijoittamalla itse 100 euroa, jolloin työnantaja lisää tukea vielä 250 eurolla.”

Ari Huopalainen
palomies
Helsingin kaupungin pelastuslaitos





Teksti: Mikko Terävä

Juttu on julkaistu Pelastusalan ammattilainen -lehden numerossa 4/2024.

Lue lisää aiheesta